Co ovlivňuje tržní cenu kryptoměn?

?

Přehled:

V tomto blogu si povíme o některých hlavních faktorech, které ovlivňují cenu kryptoměn. Po přečtení tohoto blogu budete lépe rozumět tomu, jak trh kolísá, a můžete také začít svou obchodní cestu na Bybit.

ByBit vám umožňuje využít obchodování s bitcoiny; pokud se zaregistrujete pomocí našeho odkazu a provedete svůj první vklad, můžete získat bonus až 4 100 $! (Bonus se může lišit v závislosti na výši vkladu)

Co ovlivňuje tržní cenu kryptoměn?

Kryptoměny existují již více než deset let, ale jejich popularita v posledních několika letech nesmírně vzrostla. Mnoho lidí nyní investuje do kryptoměn, protože kryptotrh zažívá boom a mnoho odborníků to nazývá budoucností financí.

Nicméně tam, kde kryptoměny vykazují velký potenciál jako investice, stále to není pro každého. Trh s kryptoměnami je vysoce volatilní a vyžaduje hodně trpělivosti. Na rozdíl od akciového trhu můžete na obou stranách zaznamenat výkyvy až o 45 %. Bohužel mnoho lidí, kteří investují do kryptoměn, zapomíná, jak tyto výkyvy fungují. Tento nedostatek porozumění je jedním z hlavních důvodů, proč mnoho lidí přichází o peníze v kryptoprostoru.

Proto je pro každého investora klíčové dobře rozumět tomu, jak trh s kryptoměnami funguje a co ovlivňuje cenu konkrétní kryptoměny. Investoři se mohou úspěšně pohybovat na trhu pouze tehdy, pokud jsou si vědomi faktorů, které způsobují, že cena roste.

Podívejme se na některé z hlavních faktorů, které ovlivňují tržní cenu kryptoměn:

Poptávka a nabídka

Jedním z hlavních faktorů, které posílají cenu konkrétní kryptoměny výše nebo níže, je její poptávka a nabídka. Matematika je zde jednoduchá! Pokud je poptávka vysoká a nabídka nízká, cena dané měny se automaticky zvýší. Podobně, pokud má kryptoměna obrovskou nabídku, ale poptávka je poměrně nízká, cena klesne.

Jednou z hlavních věcí, která odlišuje kryptoměny od tradičních měn, je to, že mají omezenou zásobu. Fiduciární měny nemají žádné limity a vláda může vždy tisknout více peněz, což způsobuje inflaci. U kryptoměny je počet kryptotokenů v oběhu konečný. Postupem času, když se poptávka po této kryptě zvyšuje, její hodnota také roste.

Každá kryptoměna má jinou celkovou nabídku a může se pohybovat mezi několika tisíci až miliardami. To je něco, co také závisí na několika různých faktorech spojených s touto měnou. Pro všechny kryptoměny však stále platí vzorec poptávky a nabídky.

Pravidla a regulace

Jednou z hlavních výhod technologie blockchain je, že nevyžaduje zapojení třetích stran a není kontrolována finančními institucemi. To však není tak úplně pravda, protože vláda se vždy zapojí. Vlády po celém světě se aktivně snaží regulovat a kontrolovat kryptoprostor, jak jen mohou.

Většina renomovaných burz na trhu se musí těmito pravidly a předpisy řídit, aby byly v souladu. To je důvod, proč kdykoli existuje nové pravidlo nebo regulace, cena kryptoměn kolísá.

Pokud je nové pravidlo ve prospěch trhu, přirozeně vidíme prudký nárůst ceny. Pokud je tomu naopak, je vždy na kartách výprodej a cena klesá. To je důvod, proč se člověk musí udržovat v aktuálním stavu s jejich vnitrostátními orgány a snahami, které vynakládají na regulaci kryptoměn.

Náklady na těžbu

Mnoho kryptoměn se řídí modelem proof-of-work, který vyžaduje, aby transakce byla ověřena těžaři. Aby bylo možné tyto transakce ověřit, musí těžař vyřešit složité matematické problémy, které vyžadují hodně výpočetního výkonu. Těžaři investují do těžebních zařízení a elektřiny, aby potvrdili tyto transakce. Na oplátku jsou za své úsilí odměněni stejnou kryptoměnou.

Čím více těžařů pro konkrétní kryptoměnu existuje, tím těžší je těžit. Odměny za kryptoměny také časem klesají, a pokud cena konkrétní kryptoměny není dostatečně vysoká, nemotivuje těžaře, aby do procesu vložili veškeré úsilí a zdroje. Vyšší náklady na těžbu tedy zvyšují i cenu kryptoměny.

Těžaři jsou však pro kryptoměnu modelu proof-of-work nezbytní, a dokud bude po blockchainu poptávka, budou prosperovat.

Směnárny kryptoměn

Populární kryptoměny jako Bitcoin a Ethereum jsou kótovány na téměř všech kryptoměnových burzách. Většina směnáren upřednostňuje seznam oblíbených kryptoměn, protože jsou žádané a přitahují více zákazníků.

Na druhou stranu, pokud hledáte krypto projekty, které mají srovnatelně menší tržní kapitalizace, mohli byste je najít pouze na selektivních burzách. To hodně ovlivňuje cenu kryptoměny! Pokud jsou tokeny dostupné pouze na selektivních burzách, znamená to, že veřejný přístup k nim je již omezen. Čím více burz je projekt kryptoměny kótován, tím větší je expozice.

Také některé z těchto méně populárních kryptoměn teprve začínají a postupně se dostávají na burzy. U takových kryptoměn můžeme pozorovat výraznou změnu ceny, když jsou uvedeny na nové platformě. Existuje mnoho kryptoměn, které zaznamenaly výrazný nárůst ceny, když byly poprvé uvedeny na velké burze, jako je Binance nebo Coinbase.

Zprávy a média

Dalším hlavním faktorem, který výrazně ovlivňuje cenu kryptoměny, jsou zprávy a média. Pokud je kryptoměna vykreslována v pozitivním světle a všichni o ní mluví na sociálních sítích, uvidíte, že každým dnem stoupá.

Jedním z příkladů je projekt SafeMoon, který ve skutečnosti nenabízí nic zvláštního, ale byl horkým tématem ve zprávách a všichni na sociálních sítích o něm mluví. Mince byla na platformách sociálních médií tak medializovaná, že nakonec vybuchla a všichni ji začali kupovat.

To je něco, co se nestává u každé kryptoměny, ale jasně to ukazuje, jak volatilní trh je.

Dobré či špatné zprávy ovlivňují i cenu kryptoměny. Je lepší sledovat projekty na médiích, do kterých investujete.

Závěr

To jsou některé z hlavních faktorů, které ovlivňují cenu kryptoměny. Kromě nich existují ještě některé další malé faktory, které mohou ovlivnit cenu konkrétní kryptoměny. Většinou se liší projekt od projektu, ale je třeba si uvědomit všechny potenciální faktory, které mohou cenu ovlivnit.

Pokud vás po přečtení tohoto blogu zajímá obchodování s kryptoměnami, můžete být na jedné z nejlepších burz Bybit. Maržoví obchodníci mohou obchodovat s bitcoiny a ethereem s až 100násobným pákovým efektem na ByBit. Pomocí tohoto odkazu se zaregistrujte a získejte bezplatný bonus na svůj počáteční vklad.